GARŚĆ NIEZBĘDNEJ TEORII

24:05 2 komentarze
Udostępnij

Realizując swoją pierwszą stronę internetową skupiliśmy się na praktycznym podejściu by w kilku prostych krokach i paru magicznych linach kodu stworzyć coś, co już ‚jakoś’ wygląda i jest prezentowane przez przeglądarkę. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie tych mechanizmów niezbędną dawką teorii, której zrozumienie pozwoli Ci niejako intuicyjnie odnaleźć się wciąż nowym dla Ciebie temacie programowania.

Rozmawiamy więc o szeregu czynności po stronie technologii internetowej, które muszą się chronologicznie wykonać by wpisując adres oczekiwanej strony w pasku przeglądarki zobaczyć jej zawartość.

Usłyszysz też o wyspecjalizowaniu się dwóch nurtów tj. frontend oraz backend, a co za tym idzie podziale zakresu wiedzy programisty, który zajmuje się jedną lub drugą warstwą aplikacji, lub obiema naraz bo i tacy ogarniacze istnieją. Dowiesz się także, która warstwa odpowiada za wygląd i interakcję strony www z użytkownikiem, a która odpowiada za funkcjonalność logiczną np. realizując zadanie wysłania wiadomości e-mail.

Pokrótce opowiemy też o głównych technologiach wykorzystywanych w każdej z tych warstw, by zasygnalizować ich istnienie, by w kolejnych odcinkach sukcesywnie zgłębiać wiedzę z nimi związaną.

Jeśli chcesz się przekonać czy obwieszczany przez niektórych od 10 lat rychły koniec PHPa nadejdzie, albo już nadszedł, to serdecznie zapraszamy do odsłuchu.

#Backend #Baza danych #HTML #JS #Nauka programowania #PHP #Programowanie #Strona www #Technologie internetowe
Komentarze (2)
karola
karola

hejka, fajnie was się słucha, wydajecie się spoko ludźmi z zajawką i chęcią dzielenia informacjami bez zadęcia i mądralkowania jednak mądrze 🙂 ! mam pytanie dotyczące bootcampów / kursów, czy jest jakiś jaki byście polecili początkującym?

imcYaro
imcYaro

A jakie konkretniej tematy Cie interesują? Obecnie podczas pandemii duża część aktywności przeniosła się do sieci.

Dodaj komentarz
Posłuchaj kolejnych